“Alice Harikalar Diyarında”nın İlk Baskısı Alıcı Bulamadı!

0
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2016 KITAP-OKUL
Alice-in-Wonderland-Copy

Lewis Carroll’un ünlü eseri Alice Harikalar Diyarında’nın çok nadir bulunan ilk baskısı, açık artırmada alıcı bulamadı. New York’un ünlü müzayede evlerinden Christie’s’in düzenlediği açık artırmada nadide kitaba birden fazla teklif gelse de, ulaşılan rakam taban fiyatın çok altında kaldı. Çeyrek milyon Pound kadar bir teklif alan 1865 basımı kitabın 2-3 milyon dolara alıcı bulması bekleniyordu.

Alice Harikalar Diyarında’nın ilk baskısı, 1865 yılında Oxford Universty Press’te gerçekleşti. Kitabın yazarı Lewis Carroll “resimlerin kusursuz olmadığını” düşünerek bu baskıyı beğenmemiş, buna rağmen bazı arkadaşlarına ve aile üyelerine birkaç kopyasını vermişti. “Bastırılmış Alice” adıyla da alınan ve basımından kısa bir süre sonra beğenilmediği için toplatılan ilk basımdan günümüzde, altısı özel koleksiyonlarda olmak üzere, yalnızca 22 adet bulunuyor.

Christie’s’in halkla ilişkiler temsilcisi Jennifer Cuminale konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kitap satılmamış olsa da dünya çapında büyük bir ilgi ile karşılandı. Ancak ne yazık ki Alice taban fiyata ulaşamadığı için satışı gerçekleşmedi,” ifadelerine yer verdi. 

Alice-in-Wonderland-Copy-1 Alice-in-Wonderland-Copy-2