Çocuklara Yönelik En İyi Animasyon Filmler: Caroline

0
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2013 SINEMA
at-night

Coraline 2009 yapımı stop-motion tekniğiyle üretilmiş ve 3 boyut teknolojisini kullanan bir fantastik kurgu filmi. İngiliz-Amerikan ortak yapımı olan film ünlü İngiliz yazar Neil Gaiman’ın 2002 yılında çıkardığı romanıyla aynı adı taşıyor. Laika tarafından yapımcılığı üstlenilen filmin dağıtımını Focus Features gerçekleştirdi. Henry Selick tarafından yazılan ve yönetilen film ABD’de 6 Şubat 2009′da, Portland Uluslararası Film Festivali’nde yaptığı dünya prömiyerinin ardından gösterime girdi. Filmin temel aldığı kitabın yazarı Gaiman’ın onayı filmden evvel alınmıştı.

Eleştirmenler çoğunlukla olumlu kritikler alan animasyon filmi açılış haftasında 16.85 milyon $ hasılat yaparak box office sıralamasında üçüncü oldu. Eylül 2009 itibariyle de 120 milyon $ toplamayı başarmıştı. Annie Ödülleri’nde en iyi müzik, karakter tasarımı ve prodüksiyon tasarımı dallarında üç ödül alan film, Oscar ve Altın Küre’de de en iyi animasyon dalında aday oldu.

Film başka bir dünya bulan maceracı bir kız hakkında. Bu yeni dünya küçük kızın bıktıran evinin daha idealize bir versiyonu; fakat birçok sinsi gizemi de barındıran esrarengiz bir diyar.