Beslenme Uzmanları Uyarıyor: Çocuklarınızı Bunlarla Beslemeyin! – 1

0
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2013 YASAM
beverage

Aileler için çocuklarının sağlığı her şeyden önemlidir. Ebeveynler her gün çocuklarını nasıl beslemeleri gerektiği üzerine bir dolu şey duyuyorlar; fakat biraz daha özelleşmiş öneriden kimseye zarar geleceğini düşünmüyoruz. Bu yazı dizimizde çocuklar için zararlı olarak nitelenen besin maddelerini tanıyacağız.

1. Şekerle tatlandırılmış içecekler:

Herhalde tüm zararlı gıda ürünleri arasında en tehlikeli olan bu içecekler. Ne olursa olsun, ne kadar susamış olursanız olun bunları tüketmeyin ve çocuklarınızın tüketmesine de izin vermeyin. Susadıysanız içeceğiniz en uygun sıvı sudur, herkes bu konuda hemfikir. Soda, buzlu çay, kolai limonata gibi içecekler çok az miktarda enerji verir ve çoğu durumda çocuklardaki fazla kalorilerin de sebebi de bunlardır.

Kuzey Carolina Üniversitesi’nin araştırmalarının da gösterdiği üzere meşrubatlardan günde 450 kalori alıyor ortalama bir insan -ki bu miktar 30 yıl evvelki miktarın tam iki katı! Rakamlardaki bu yükseliş her yıl fazladan 23 librelik bir artışa neden olmakta. Bu fazla miktarı da biz ve çocuklarımız vücudumuzdan atmak için ya fazladan çabalıyoruz yahut bu ağırlıkla birlikte yaşıyoruz -ki bu daha da kötü bir durum.

Sıvı kaloriler mevzubahis olduğunda iyi ve kötü yönlerinden de bahsetmek elzem tabii ki. Olumsuz yönü şu ki bunlar çocuklar için kaçınılması zor kaloriler; zira bilhassa onlar için bu renkli, tatlı içeceklerin çağrısına cevap vermemek mümkün değil. Olumlu olarak addedebileceğimiz husus ise doğru alternatifler tüketildiğinde bunların vücuttan atılması en kolay kaloriler olduğu gerçeği.